Dalaman Hakkında Bİlgiler & Resimler

Anasayfa / Yazılar / Dalaman Hakkında Bİlgiler & Resimler

Şehir stresinden ve kalabalığından uzaklaşıp Ege’ye taşınma hayallerinizi emekliliğinizde değil, şimdi gerçekleştirin! Dalaman; konumu, uçsuz bucaksız yeşil alanları, el değmemiş muhteşem doğası, huzurlu yaşamı ve sahil boyunca uzanan cennet gibi plajlarıyla hayalleriniz için en doğru adres.

Kentlerde yaşamaktan, sürekli bir yerlere yetişme telaşından bunaldıysanız, her şey üstünüze üstünüze geliyorsa ve stressiz bir gününüz geçmiyorsa daha ne duruyorsunuz? Kendinizi Ege’nin rahatlığına ve huzuruna bırakın; dokuz ay yazı yaşatan ikliminde, yavaş akan zamanında özgür, gürültüden uzak, doğayla iç içe bir yaşam sürün. Güne Ege’nin mis gibi havasıyla ve meşhur serpme kahvaltılarıyla başlayın. Zeytinlikler, portakal ve nar bahçelerinin eşlik ettiği yollardan geçerek kendinizi Ege’nin pırıl pırıl denizine bırakın. Akşam da, nefis zeytinyağlılar, Ege otları ve deniz ürünleriyle donatılmış, o meşhur Ege sofralarının tadını çıkarın.

Dalaman, Türkiye’nin güzelliklerle dolu hazinelerinden birisi. Her köşesi ayrı bir güzelliğe sahip, bu güzellikleri görünce kalbinizin atışları şimdiden yükselmeye başlayacak. Şöyle elinize haritayı alın ve bu ihtişama haritadan bakın, muhteşem bir konumda olduğunu göreceksiniz. Bazen en ideal olana ulaşmak isterken, göz önünde bulunan güzelliklerin farkına varamıyoruz, yahut görmezden geliyoruz.

TARİHÇE

İlçenin tarihiyle ilgili herhangi bir bilgi yeterli arkeoloji kazısı ve yüzey araştırması yapılmadığından dolayı bulunmamaktadır. Ancak Antik Karya bölgesi içerisinde olduğundan ilçe tarihinin çok eskilere dayandığı sanılmaktadır. Daha önce Köyceğiz İlçesine bağlı olan Atakent ve Dalaman beldelerinin birleşmesiyle tek bir Belediye olan Dalaman, 1983 ’te ilçe konumuna getirilmiştir. Euhippe antik kentinin Karia bölgesinin kuzeyinde, Dalaman’ın yanı başında Alaçatlı Köyü’nün (Alaca-atlı) bulunduğu yerde olduğu sanılmaktadır. Ayrıca ilçede tren yolu olmamasına rağmen, tren istasyonu bulunmaktadır.

İKLİM

İlçenin iklimi tipik Akdeniz iklimi olup, Subtropikal iklimi olarak tanımlanabilir. Bu iklim karakteristliğine uygun olarak, yöre kışları ılık ve yağışlı, yazları ise kurak ve sıcaktır. Yıllık ortalama yağış miktarı 1044.5 mm.dir. Dalaman’da 19 Temmuz 1973 te ölçülen 48,5 °C lik sıcaklık Türkiye’de Kahramanmaraş(48,8 °C) ve Şırnak Cizre (48,6 °C) den sonra ölçülen 3. en yüksek sıcaklıktır.


Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0252) 400 0101

Copyright © 2021. Her Hakkı Saklıdır. Sun Mühendislik Solar Enerji Sistemleri. Denizhan AKKAŞ Tarafından Tasarlanmıştır.
Top